Projekt „Dostępne kadry NGO” jest skierowany do fundacji i stowarzyszeń z terenu całego kraju, które są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zadanie polega na wsparciu organizacji w dostosowaniu usług dla osób z niepełnosprawnościami i obejmuje pomoc w zakresie szkoleń, procedur i kompetencji.


Wprowadzenie

Czy obsługujecie i pracujecie Państwo z osobami z niepełnosprawnościami?  Jeżeli TAK, czy posiadacie określone standardy i procedury ich obsługi? Czy Wasze usługi publiczne, takie jak szkolenia, staże, doradztwo zawodowe oraz kształcenie ustawiczne związane z rynkiem pracy są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z ich potrzebami? Czy Państwa pracownicy posiadają w tym zakresie wystarczające kompetencje i procedury dostosowane do specyfiki prowadzenia zajęć i innych działań z osobami z niepełnosprawnościami?

Posiadanie procedur i standardów obsługi i pracy z osobami z niepełnosprawnościami jest jedną z najskuteczniejszych form zapewnienia dostępności. Jest to szczególnie ważne, ponieważ instytucje będące dysponentami środków publicznych (krajowych i europejskich) wymagają, aby realizatorzy zadań zapewnili dostępność dla osób z niepełnosprawnościami co najmniej na poziomie minimalnym. W bieżącym okresie programowania środków europejskich zwracana będzie na tą kwestię szczególna uwaga!

Ważne jest, aby dostępność dotyczyła nie tylko podjazdów i pętli indukcyjnych, ale także posiadania odpowiednich procedur oraz standardów obsługi i współpracy z osobami z niepełnosprawnościami. Mając na uwadze powyższe, zapraszamy Państwa organizację do udziału w projekcie „Dostępne Kadry NGO”, realizowanym przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość we współpracy z Fundacją Promocja Zdrowia.

Projekt skierowany jest do organizacji pozarządowych z całej Polski, które w swojej działalności statutowej udzielają wsparcia osobom z niepełnosprawnościami albo prowadzą lub planują prowadzić działania na rzecz ich aktywizacji zawodowej. Razem z nami możesz dostosować swoją organizację, wzbogacić wiedzę i umiejętności pracowników oraz wypracować i wdrożyć nowe procedury i standardy.

Kluczowe działania w projekcie:

  1. Przeprowadzenie szczegółowej diagnozy potencjału i potrzeb organizacji pozarządowych uczestniczących w projekcie. Na podstawie diagnozy opracujemy katalog rozwiązań do wdrożenia.
  2. Wsparcie dla organizacji w procesie wdrażania katalogu rozwiązań (realizacja ścieżki dydaktycznej) poprzez:
    • Bezpłatne szkolenia dla wszystkich:
      • Obsługa klienta z niepełnosprawnością, uwzględniająca specyfikę ich potrzeb oraz barier.
      • Ustawy i konwencje dotyczące osób z niepełnosprawnościami; wprowadzenie do możliwości korzystania z dostępnych programów wsparcia oraz ustawy o dostępności (on-line)
      • Uzupełnienie lub podniesienie kompetencji osób zajmujących się technologiami wspomagającymi i kompensacyjnymi dla osób z niepełnosprawnościami.
    • Bezpłatne szkolenia do wyboru:
      • Nabycie lub podniesienie kompetencji osób świadczących usługi doradztwa zawodowego.
      • Uzupełnienie lub podniesienie kompetencji osób odpowiedzialnych za dobór i realizację staży oraz pośrednictwo pracy.
      • Uzupełnienie lub podniesienie kompetencji osób odpowiedzialnych za planowanie, dobór i realizację szkoleń dla osób z niepełnosprawnościami oraz innych form kształcenia ustawicznego.

Podczas szkoleń zapewniamy zakwaterowanie i wyżywienie (szkolenie 2-dniowe, 1 nocleg). Miejsce szkolenia będzie dostosowane do grupy z uwzględnieniem miejsca zamieszkania. Projekt jest skierowany do organizacji z całej Polski.

Dokumenty do pobrania

Jak zgłosić się do projektu?

  • Wypełnij załączone formularze zgłoszeniowe, podpisz podpisem kwalifikowanym i wyślij na adres: potencjal.fpz@wp.pl, lub
  • Wypełnij załączone formularze zgłoszeniowe, podpisz, zeskanuj i wyślij na adres e-mail: : potencjal.fpz@wp.pl , a oryginały dokumentów wyślij pocztą tradycyjną na adres: Fundacja Promocja Zdrowia ul. Bohaterów Warszawy 27, 70- 340 Szczecin z dopiskiem „Dostępne NGO”.

Zachęcamy do udziału w projekcie i wspólnego podnoszenia standardów dostępności w organizacjach pozarządowych! W razie pytań prosimy o kontakt tel.: 573 308 004 lub mail: potencjal.fpz@wp.pl

Szczegóły realizacji

  • Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość
  • Fundacja Promocji Zdrowia jest partnerem projektu
  • Okres realizacji: 01.01.2025 – 30.04.2026
  • Kwota dofinansowania: 1 743 951,36 zł
  • Projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Nr projektu: FERS.04.12-IP.04-0019/24.

Informujemy, że nasz projekt „Dostępne Kadry NGO”, realizowany przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość w partnerstwie z Fundacją Promocja Zdrowia, otrzymał wsparcie finansowe z Funduszy Europejskich. Projekt ten jest realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 i ma na celu wprowadzenie lub podniesienie standardów w obszarze usług publicznych w 200 NGO działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, poprzez kompleksowe wsparcie 400 osób świadczących usługi publiczne na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnościami.